Виж карта на събитията

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

Св. мъченик Трифон (Трифоновден)


„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

Струнен квартет „Филхармоника“
Програма
Волфганг Амадеус Моцарт - Струнен квартет №15 в ре минор, КV 421
Франц Шуберт - Струнен квартет №14 "Смъртта и момичето" в ре минор, D810

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.


„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.


„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

Веско Ешкенази и Мартин Пантелеев
Мартин Пантелеев
Солист/и
Веско Пантелеев - Ешкенази
Състав
Национален филхармоничен оркестър
Програма
Ян Сибелиус - "Финландия" - Симфонична поема оп.26
Хенриете Боснамс - Концертна пиеса за цигулка и оркестър /1934/
Пабло де Сарасате - "Цигански напеви" за цигулка и оркестър оп.20
Любомир Пипков - Симфония №1 (1939-40 г.)

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.


„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

Вечер на бразилската музика в Общински културен институт „Надежда“
В програмата ще бъдат изпълнени творби от Зекиня Де Абреу, Джилсон Де Лима, Пишингиня, В. Де Мораес, Вилдир Роча, А. Марино, Роберто Карлош. Аранжиментите са дело на Дамян Георгиев.
Билети на касата на Общински културен институт "Надежда".
Концертът ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки, вход с представяне на зелен сертификат.

КНЯЗ ИГОР
Времетраене 2:50 Антракти 1
Голяма зрителна зала
Изпълнява се на руски език, субтитри на български и английски език

Премиера на „Пер Гюнт” от Хенрик Ибсен в театър „София”
Творчески екип:
Превод: Стела Джелепова
Режисьор: Катя Петрова
Участват: Александър Тонев, Ириней Константинов, Йоанна-Изабелла Върбанова, Лора Мутишева, Михаил Милчев, Невена Калудова, Неда Спасова, Николай Върбанов, Николай Димитров, Пламен Манасиев, Елеонора Иванова, Юлиян Рачков, Неделин Найденов. Участват студенти от Нов български университет: Ралица Нейкова, Антон Димитрачков, Марина Хараламбова, Емилия Тончева и Александър Гочев.
„Пер Гюнт“ от Ибсен, е безумна пиеса с крайни до експлозия, до взривяване, до демоничност, състояния на героите. Пиеса за търсене на житейски път, за смисъла на живота, за избора на съдба, за изконната борба на душата.
Пер Гюнт през целия си живот иска да е героят, да побеждава, да е „император с придворни хиляда“. Тролизмът е неговата философия, а тя е свързана с консуматорския възглед за получаване на незабавно удовлетворение на всички потребности и желания, всичко да става тук и сега.
Приспособяването - това вълнува днешния свят.
Пер е герой на модерността. По някакъв начин той прилича на всички тези хора, които се движат по света в днешно време, търсят благополучието и искат да вземат своя дял от богатствата на развитите общества. Самият Пер се обявява за гражданин на света и желае да го управлява.
В нашето глобално, силно материално, хедонистично общество, в което конформизмът и двойният стандарт са взели връх над духовното, ние ежедневно срещаме пер-гюнтовци, тролове, мистици и манипулатори.
В края на живота си Пер Гюнт трябва да отговаря за стореното.

София Квартет
Солист/и
Василий Илисавский
Състав
Квартет „София“
Програма
Йоханес Брамс - Клавирен квинтет, оп. 34, фа минор
Роберт Шуман - Струнен квартет №1 в ла минор, оп.41

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.


„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен

TOP CAT: НАЧАЛОТО НА МАФИЯТА
Очакват ви щурите приключения на Дон Гато и неговата банда верни приятели!
Билети – на касата на ДК "Искър"
Входът в ДК "Искър" за лица над 18 години е срещу представен валиден документ за ваксинация, преболедуване или изследване.
Всички прояви се провеждат при строго спазване на противоепидемичните мерки.

МЕЧО ПУХ
Камерна зала
Изпълнява са на български език
Детски спектакъл с много настроение и усмивки, забавни приключения на Мечо Пух и неговите приятели – Зайо, Прасчо, Кенга, Ру, Бухалът, Йори, горски животинчета и приказни цветя.

ЦИКЪЛ „КЛАВИРНИТЕ ВАРИАЦИИ НА В. А. МОЦАРТ“ – ПЪРВИ РЕЦИТАЛ
Ромео Смилков
За събитието
Първи рецитал програма
Вариации за клавир от периода 1766/1778
1.8 (Осем) Вариации по холандска песен от Ch. E.Graff – “Laat ons Juichen Batavieren!”– G dur, KV 24 (1766)
2.7 (Седем) Вариации по холандски химн “Willem van Nassau” – D dur, KV 25 (1766)
3.6 (Шест) Вариации по Финал “Mio caro Adone” от опера на Антонио Салиери “La fiera di Venezia” – G dur, KV 180 (1773)
4.12 (Дванадесет) Вариации по Менует от Концерт за обой и оркестър на Йохан Кристиан Фишер – C dur, KV 179 (1774)
5.12 (Дванадесет) Вариации по Романс “Je suis Lindor” на Antoine-Laurent Baudron от комедията на Бомарше „Севилският бръснар“ – Es dur, KV 354 (1778)


„Вирусът с коронката“
постановка Милена Мавродиева
сценография Валентина Германова
музика Павел Васев
моноспектакъл на Даринка Лесинкина
И така... приказката започва! В шапката на един детектив живее една малка фея, която има вълшебна лупа. С нейна помощ човек може да види същността и на най-малките организми. Точно този вълшебен предмет попада в ръцете на Мартин, който тръгва да търси своята приятелка Мария. Да, светът на микроорганизмите е впечатляващ! Мария от своя страна е наказана от феята да стане мъничка като мравчица, защото преди това се е отнасяла лошо с малките животинки. И точно когато малкото момиче разбира грешките си, а малкото момче е готово да спаси приятелката си... се появява изключително опасния и нахален Вирус с коронката. Той променя света ни и всички много се страхуват от него, обаче... Мартин и Мария знаят как да се пазят от него и да не му позволят да завладее целия свят.
Образователният спектакъл на театър ВЕДНА „Вирусът с коронката“ се реализира с помощта на Програма „Социално ангажирани изкуства“ на Национален фонд „Култура“. Зала „Елит“, 18:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

КАРМЕН
Времетраене 3:00 Антракти
Изпълнява се на френски език, с български и английски субтитри

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ”
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на: Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров.
Изложбата може да бъде разгледана от 17 януари до 11 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Зала № 3, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„Автопортрет“ – фотография, живопис и скулптура
От 19 януари до 18 февруари 2022 г. галерия „Сердика“ представя „АВТОПОРТРЕТ“ – изложба на младата художничка Еми Куртова с фотографии, живопис и скулптура. Първата изложба за новата година ще бъде и първата самостоятелна изложба на Еми и съдържа част от нейното осемгодишното творчество. Проектът е финансиран от Национален Фонд Култура, Програма „Дебюти”, раздел „Визуални и дигитални изкуства”.
В изложбата са засегнати няколко основни теми, като акцентите са: „Човекът“, „Природата“, „Свободата“ и „Любовта“. Представени са в детайли и дълбочина, като на първо място за авторката е „Любовта“, показана като най-висша ценност, като крайна цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. „Човекът“ е объркан, търсещ себе си някъде там във времето и пространството. „Природата“ е показана и в мащаб и в макродетайл, като наш дом и като малка частица, която можем да употребим. Творбите разкриват общата връзката на човека с природата и връзката му с модерния свят.

„Раждането на Луната – геоложка история“
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата е по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) към Европейския съюз по Програма за изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ (споразумение за безвъзмездна помощ № 681818).
Може да разгледате изложбата „Раждането на Луната – геоложка история“, всеки работен ден между 10:00 и 18:00 часа от 28 януари до 7 септември.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“
Изложба живопис - „ПРОБУЖДАНЕ“ е предоставена от Vip Galiery при Народно читалище „Нови Хоризонти 2009“, гр. Перник
С творби на:
Иван Букарски; Румен Тошев; Данаил Атанасов; Светлана Панайотова; Ангел Атанасов; Георги Георгиев; Емил Младенов; Албена Истайкова, Петър Борджошки, Мариела Ивайлова; Сашо Евтимов, Валентин Топалов; Даря Евтимова; Венцислав Александров
Изложбата може да бъде разгледана от 01 февруари до 28 февруари, от 9:00-17:00 ч.
Вход свободен


ХЕНЗЕЛ И ГРЕТЕЛ
Камерна зала
Изпълнява се на български език.

„Зимен сън“
Зала „Елит“, 18:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”
Вход с билети
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

Зимен път
Солист/и
Гергана Русекова
Симеон Златков
Програма
Франц Шуберт - Зимен път

ПЕПЕЛЯШКА
Времетраене 2:45 Антракт 1
Голяма зрителна зала
Изпълнява се на италиански език, с български и английски субтитри