Виж карта на събитията

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Биенале на илюстрацията 2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ е домакин на Биенале на илюстрацията 2020. Събитието се реализира в галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика, филиал на Музея. Изложбата е достъпна за разглеждане всеки ден от 17 ноември 2020 до 17 януари 2021 г., 10:00 – 18:00 ч.
Настоящото Биенале на илюстрацията 2020 представя работите на 194 автори.
Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Временната експозиция се намира в галерийното пространство на Триъгълната кула на Сердика (бул. „Княгиня Мария-Луиза“ 16), филиал на Регионалния исторически музей – София. Част от изложените произведения са съпътствани и от официално публикуваните книжни тела, в които присъстват. Това е второто издание на форума, чийто организатор е уебсайта Българска илюстрация. Предвидени са награди в категориите: „Реализирана творба“, „Нереализирана творба“ и „Цялостно творчество“.
Официалното откриване, поради настоящата епидемична обстановка, е заменено от онлайн представяне на авторите, творбите и наградените.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

Конкурс "Да украсим София за Коледа"
Можете да изпратите до 3 снимки с Вашата украса на имейл адрес: ukrasi_sofia@mail.bg, най-късно до 15 януари 2022 г.
Необходимо е да бъдат посочени трите имена на участника/ име на организацията, адрес на украсения обект и координати за връзка.
На страницата във фейсбук Да украсим София за Коледа ще бъдат публикувани относимите към кампанията фотографии.
Трима от авторите (собствениците) на украсите, събрали най-много харесвания, ще получат парични награди.
Виж повече от Да украсим София за Коледа във Facebook ТУК

„5 минути София – кварталите“
Vbox7, YouTube, Facebook, както и в програмите на БНТи ВТК.
„Новите епизоди от поредицата „5 минути София – кварталите“ разкриват пред зрителите историята на шест столични квартала, които изграждат съвременния облик на развиващия се град – "Бояна", "Захарна фабрика", "Красно село", "Младост", "Студентски град" и "Ючбунар". От 10 януари, всеки понеделник в продължение на шест седмици, ще бъде представян епизод в официалните канали на поредицата в социалните мрежи – Vbox7: fiveminutessofia, YouTube: https://www.youtube.com/c/5minutesSofia, Facebook: https://www.facebook.com/5MinutiSofia
Кратките филми са продължение на късометражната документална поредица „5 минути София“, в която вече са реализирани повече от 50 епизода. Шестима разказвачи споделят своята лична история, свързана с представените квартали. Писателят Алексадър Шпатов, урбанистът Мартин Микуш, журналистите Ива Дойчинова и Таня Димова, фотографът и автор на „Етюдите на София“ Иван Шишиев и треньорката по фигурно пързаляне Ина Лутай споделят за забележителностите, тайните и личностите на кварталите на столицата. Режисьор на новите шест кратки филма е Камен Воденичаров.
Епизодите от документалната поредица „5 минути София“ предизвикват зрителския интерес със своята концентрирана информация и атрактивно представяне.
Те се разпространяват чрез платформите за видеосподеляне – Vbox7, YouTube, Facebook, както и в програмите на БНТ и ВТК.
„5 минути София“ се реализира с финансовата подкрепа на Програма „Култура“ на Столична община. Дългогодишни партньори са Регионален исторически музей – София, Българска национална филмотека и други инстутиции.

„ЗАД ЕЛХАТА“ – ИЗЛОЖБА НА КАРИКАТУРИ
„ЗАД ЕЛХАТА“ – за втори път, предколедно, представя утвърдени български карикатуристи с весели графични изненади за любителите на жанра и е на път да се превърне в традиция за артпространството на Галерия "Сердика". Освен оригинални карикатури и шаржове на известни личности в изложбата може да се видят сатирични рисунки, дигитална графика, акварел и живописни техники. Ще бъдат показани и висококачествени принтове на карикатури, чиито цени ще започват от 40 лв. Темите, както винаги, са разнообразни, но този път без политическата сатира като основен "вдъхновител" на злободневието ни.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Биенале на илюстрацията 2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ е домакин на Биенале на илюстрацията 2020. Събитието се реализира в галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика, филиал на Музея. Изложбата е достъпна за разглеждане всеки ден от 17 ноември 2020 до 17 януари 2021 г., 10:00 – 18:00 ч.
Настоящото Биенале на илюстрацията 2020 представя работите на 194 автори.
Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Временната експозиция се намира в галерийното пространство на Триъгълната кула на Сердика (бул. „Княгиня Мария-Луиза“ 16), филиал на Регионалния исторически музей – София. Част от изложените произведения са съпътствани и от официално публикуваните книжни тела, в които присъстват. Това е второто издание на форума, чийто организатор е уебсайта Българска илюстрация. Предвидени са награди в категориите: „Реализирана творба“, „Нереализирана творба“ и „Цялостно творчество“.
Официалното откриване, поради настоящата епидемична обстановка, е заменено от онлайн представяне на авторите, творбите и наградените.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

Конкурс "Да украсим София за Коледа"
Можете да изпратите до 3 снимки с Вашата украса на имейл адрес: ukrasi_sofia@mail.bg, най-късно до 15 януари 2022 г.
Необходимо е да бъдат посочени трите имена на участника/ име на организацията, адрес на украсения обект и координати за връзка.
На страницата във фейсбук Да украсим София за Коледа ще бъдат публикувани относимите към кампанията фотографии.
Трима от авторите (собствениците) на украсите, събрали най-много харесвания, ще получат парични награди.
Виж повече от Да украсим София за Коледа във Facebook ТУК

„ЗАД ЕЛХАТА“ – ИЗЛОЖБА НА КАРИКАТУРИ
„ЗАД ЕЛХАТА“ – за втори път, предколедно, представя утвърдени български карикатуристи с весели графични изненади за любителите на жанра и е на път да се превърне в традиция за артпространството на Галерия "Сердика". Освен оригинални карикатури и шаржове на известни личности в изложбата може да се видят сатирични рисунки, дигитална графика, акварел и живописни техники. Ще бъдат показани и висококачествени принтове на карикатури, чиито цени ще започват от 40 лв. Темите, както винаги, са разнообразни, но този път без политическата сатира като основен "вдъхновител" на злободневието ни.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Биенале на илюстрацията 2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ е домакин на Биенале на илюстрацията 2020. Събитието се реализира в галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика, филиал на Музея. Изложбата е достъпна за разглеждане всеки ден от 17 ноември 2020 до 17 януари 2021 г., 10:00 – 18:00 ч.
Настоящото Биенале на илюстрацията 2020 представя работите на 194 автори.
Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Временната експозиция се намира в галерийното пространство на Триъгълната кула на Сердика (бул. „Княгиня Мария-Луиза“ 16), филиал на Регионалния исторически музей – София. Част от изложените произведения са съпътствани и от официално публикуваните книжни тела, в които присъстват. Това е второто издание на форума, чийто организатор е уебсайта Българска илюстрация. Предвидени са награди в категориите: „Реализирана творба“, „Нереализирана творба“ и „Цялостно творчество“.
Официалното откриване, поради настоящата епидемична обстановка, е заменено от онлайн представяне на авторите, творбите и наградените.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

Конкурс "Да украсим София за Коледа"
Можете да изпратите до 3 снимки с Вашата украса на имейл адрес: ukrasi_sofia@mail.bg, най-късно до 15 януари 2022 г.
Необходимо е да бъдат посочени трите имена на участника/ име на организацията, адрес на украсения обект и координати за връзка.
На страницата във фейсбук Да украсим София за Коледа ще бъдат публикувани относимите към кампанията фотографии.
Трима от авторите (собствениците) на украсите, събрали най-много харесвания, ще получат парични награди.
Виж повече от Да украсим София за Коледа във Facebook ТУК

„ЗАД ЕЛХАТА“ – ИЗЛОЖБА НА КАРИКАТУРИ
„ЗАД ЕЛХАТА“ – за втори път, предколедно, представя утвърдени български карикатуристи с весели графични изненади за любителите на жанра и е на път да се превърне в традиция за артпространството на Галерия "Сердика". Освен оригинални карикатури и шаржове на известни личности в изложбата може да се видят сатирични рисунки, дигитална графика, акварел и живописни техники. Ще бъдат показани и висококачествени принтове на карикатури, чиито цени ще започват от 40 лв. Темите, както винаги, са разнообразни, но този път без политическата сатира като основен "вдъхновител" на злободневието ни.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

13 януари – Ден на българското кино
На 13 януари отбелязваме Деня на българското кино. На тази дата през 1915 г. се провежда първата прожекция на първия български игрален филм „Българан е галант“ на Васил Гендов.
От 2005 година, по инициатива на Националния филмов център, датата е утвърдена за професионален празник на българската филмова общност. Национален филмов център и Столична община организират на 13 януари 2022 г. прожекции на български филми, събрани в програмата „13 филма за 13 януари“. Нови родни игрални, документални и анимационни филми ще се излъчват в четири столични киносалона – „Одеон“, „Дом на киното“, „Културен център G8“ и "Cine Grand – Парк център София".
Прожекциите са с безплатен вход.
Програмата ще намерите на: https://www.nfc.bg/
Заглавията в програмата:
„Като за последно“ – 2020, реж. Ивайло Пенчев, 118 Участват: Васил Банов, Мария Бакалова, Филип Аврамов, Малин Кръстев
Наградата на публиката на фестивала „Златна роза“
„Страх“ – 2020, реж. Ивайло Христов, 100’ Участват: Светлана Янчева, Майкъл Флеминг, Стоян Бочев
4 награди от фестивала „Златна роза”, вкл. за най-добър филм и актриса на Светлана Янчева; Талин – Голямата награда; българското предложение за „Оскар“ за международен филм „Магаре“ (к/м) – 2021, реж. Мартин Негрев, 22’
Участва: Красимир Доков
Голямата награда за късомет ражен игрален филм на фестивала „Златна роза“
„Мона Лиза“ (к/м) – 2020, реж. Веселка Кунчева, 10’ Участват: Милица Гладнишка, Данаил Обретенов
Наградата на критиката за късометражен филм на фестивала „Златна роза“
„Хлад“ (к/м) – 2021, реж. Девина Василева, 21’ Участва: Денис Хаят Изетов, Васил Василев – Зуека, Калина Владимирова и др.
„Луцифер“ (док.) – 2020, реж. Мария Николова, 56’
Награда на Община Пловдив на фестивала „Златен ритон“
„Преди края“ (док.) – 2020, реж. Елдора Трайкова, 54’
Голямата награда за документален филм и награда за режисура от фестивала "Златен ритон"
„Болт“ (аним.) – 2020, реж. Илия Шекерджиев, 8’
Награда за анимационен дебют на фестивала „Златен ритон“
„Глич в йерархията“ (аним.) – България-Австрия, 2019, реж. Весела Данчева, 7’
„Мармалад“ (аним.) – 2020, реж. Радостина Нейкова, 5’
„Призрак“ (аним.) – 2020, реж. Сотир Гелев, 28’
Специалната награда на журито и награда на критиката за анимационен филм на фестивала „Златен ритон“
„Сантяго“ (аним.) – 2020, реж. Анрдей Кулев, 16’
Голямата награда за анимационен филм на фестивала „Златен ритон“
Награда за български късометражен филм на 25-ия София Филм Фест
„Човекът кал“ (аним.) – 2020, реж. Пламен Николов, 6’

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Биенале на илюстрацията 2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ е домакин на Биенале на илюстрацията 2020. Събитието се реализира в галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика, филиал на Музея. Изложбата е достъпна за разглеждане всеки ден от 17 ноември 2020 до 17 януари 2021 г., 10:00 – 18:00 ч.
Настоящото Биенале на илюстрацията 2020 представя работите на 194 автори.
Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Временната експозиция се намира в галерийното пространство на Триъгълната кула на Сердика (бул. „Княгиня Мария-Луиза“ 16), филиал на Регионалния исторически музей – София. Част от изложените произведения са съпътствани и от официално публикуваните книжни тела, в които присъстват. Това е второто издание на форума, чийто организатор е уебсайта Българска илюстрация. Предвидени са награди в категориите: „Реализирана творба“, „Нереализирана творба“ и „Цялостно творчество“.
Официалното откриване, поради настоящата епидемична обстановка, е заменено от онлайн представяне на авторите, творбите и наградените.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

Конкурс "Да украсим София за Коледа"
Можете да изпратите до 3 снимки с Вашата украса на имейл адрес: ukrasi_sofia@mail.bg, най-късно до 15 януари 2022 г.
Необходимо е да бъдат посочени трите имена на участника/ име на организацията, адрес на украсения обект и координати за връзка.
На страницата във фейсбук Да украсим София за Коледа ще бъдат публикувани относимите към кампанията фотографии.
Трима от авторите (собствениците) на украсите, събрали най-много харесвания, ще получат парични награди.
Виж повече от Да украсим София за Коледа във Facebook ТУК

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

Моцарт / Бетовен
Георги Димитров
Солист/и
Петра Холендер-Погади
Състав
Национален филхармоничен хор
Национален филхармоничен оркестър
Програма
Волфганг Амадеус Моцарт - Симфония №41 „Юпитер“
Лудвиг ван Бетовен - Фантазия за пиано, солисти и смесен хор

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Sofia MENAR Film Festival 2022
14-ото издание на Sofia MENAR Film Festival ще стартира на 14 януари в салоните на Дома на киното, Културен център G8, Евро синема и онлайн на Neterra TV+.
До 30 януари зрителите ще могат да гледат над 40 премиерни игрални, документални и късометражни филми от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка.
Фестивалът Sofia Middle East & North Africa Region Film Festival ще бъде открит с палестинския филм „Между рая и земята” на режисьорката Наджуа Наджар. Главните роли са поверени на Муна Хауа и Фирас Насар, отличен с наградата за най-добър актьор на фестивала във Валенсия.
Програмата на Sofia MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка, като традиционно включва и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им. Фестивалът е основан през 2009 година и се организира от "Позор".
Пълната програма и информация за филмите ще намерите на www.menarfest.com.
https://www.facebook.com/Sofia-Middle-East-North-Africa-Region-Film-Festival-480693481954904

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Биенале на илюстрацията 2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ е домакин на Биенале на илюстрацията 2020. Събитието се реализира в галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика, филиал на Музея. Изложбата е достъпна за разглеждане всеки ден от 17 ноември 2020 до 17 януари 2021 г., 10:00 – 18:00 ч.
Настоящото Биенале на илюстрацията 2020 представя работите на 194 автори.
Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Временната експозиция се намира в галерийното пространство на Триъгълната кула на Сердика (бул. „Княгиня Мария-Луиза“ 16), филиал на Регионалния исторически музей – София. Част от изложените произведения са съпътствани и от официално публикуваните книжни тела, в които присъстват. Това е второто издание на форума, чийто организатор е уебсайта Българска илюстрация. Предвидени са награди в категориите: „Реализирана творба“, „Нереализирана творба“ и „Цялостно творчество“.
Официалното откриване, поради настоящата епидемична обстановка, е заменено от онлайн представяне на авторите, творбите и наградените.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

Конкурс "Да украсим София за Коледа"
Можете да изпратите до 3 снимки с Вашата украса на имейл адрес: ukrasi_sofia@mail.bg, най-късно до 15 януари 2022 г.
Необходимо е да бъдат посочени трите имена на участника/ име на организацията, адрес на украсения обект и координати за връзка.
На страницата във фейсбук Да украсим София за Коледа ще бъдат публикувани относимите към кампанията фотографии.
Трима от авторите (собствениците) на украсите, събрали най-много харесвания, ще получат парични награди.
Виж повече от Да украсим София за Коледа във Facebook ТУК

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Sofia MENAR Film Festival 2022
14-ото издание на Sofia MENAR Film Festival ще стартира на 14 януари в салоните на Дома на киното, Културен център G8, Евро синема и онлайн на Neterra TV+.
До 30 януари зрителите ще могат да гледат над 40 премиерни игрални, документални и късометражни филми от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка.
Фестивалът Sofia Middle East & North Africa Region Film Festival ще бъде открит с палестинския филм „Между рая и земята” на режисьорката Наджуа Наджар. Главните роли са поверени на Муна Хауа и Фирас Насар, отличен с наградата за най-добър актьор на фестивала във Валенсия.
Програмата на Sofia MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка, като традиционно включва и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им. Фестивалът е основан през 2009 година и се организира от "Позор".
Пълната програма и информация за филмите ще намерите на www.menarfest.com.
https://www.facebook.com/Sofia-Middle-East-North-Africa-Region-Film-Festival-480693481954904

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Биенале на илюстрацията 2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ е домакин на Биенале на илюстрацията 2020. Събитието се реализира в галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика, филиал на Музея. Изложбата е достъпна за разглеждане всеки ден от 17 ноември 2020 до 17 януари 2021 г., 10:00 – 18:00 ч.
Настоящото Биенале на илюстрацията 2020 представя работите на 194 автори.
Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Временната експозиция се намира в галерийното пространство на Триъгълната кула на Сердика (бул. „Княгиня Мария-Луиза“ 16), филиал на Регионалния исторически музей – София. Част от изложените произведения са съпътствани и от официално публикуваните книжни тела, в които присъстват. Това е второто издание на форума, чийто организатор е уебсайта Българска илюстрация. Предвидени са награди в категориите: „Реализирана творба“, „Нереализирана творба“ и „Цялостно творчество“.
Официалното откриване, поради настоящата епидемична обстановка, е заменено от онлайн представяне на авторите, творбите и наградените.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

Конкурс "Да украсим София за Коледа"
Можете да изпратите до 3 снимки с Вашата украса на имейл адрес: ukrasi_sofia@mail.bg, най-късно до 15 януари 2022 г.
Необходимо е да бъдат посочени трите имена на участника/ име на организацията, адрес на украсения обект и координати за връзка.
На страницата във фейсбук Да украсим София за Коледа ще бъдат публикувани относимите към кампанията фотографии.
Трима от авторите (собствениците) на украсите, събрали най-много харесвания, ще получат парични награди.
Виж повече от Да украсим София за Коледа във Facebook ТУК

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей

ЕПОХА НА ЖИВОТНИТЕ
Храбрата мангуста Били и миролюбивият лъв Сократ се отправят на дълго пътешествие, за да открият изчезналата от саваната вода.
Билети – на касата на ДК "Искър".
Входът в ДК "Искър" за лица над 18 години е срещу представен валиден документ за ваксинация, преболедуване или изследване. Всички прояви се провеждат при строго спазване на противоепидемичните мерки.

ЛЕШНИКОТРОШАЧКАТА
Балет по музика на Пьотр Илич Чайковски
Времетраене: 2:00 Антракт 1
Голяма зрителна зала

„Сапунен свят“
„Сапунен свят“ - куклен спектакъл на театър „Сириус“ за деца над 3 г.
Музикална история, разказана от усмихнатия Сапун, който ни учи как да се предпазваме от болестите.
Зала „Елит“, 18:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”.
Вход с билети
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

ЛЕШНИКОТРОШАЧКАТА
Балет по музика на Пьотр Илич Чайковски
Времетраене: 2:00 Антракт 1
Голяма зрителна зала

"Мильо Балтов. Романтичният образ на вярата"
Изложбата се осъществява в сътрудничество с Исторически музей – Стрелча, Художествена галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик, НБКМ и частни колекции.

Sofia MENAR Film Festival 2022
14-ото издание на Sofia MENAR Film Festival ще стартира на 14 януари в салоните на Дома на киното, Културен център G8, Евро синема и онлайн на Neterra TV+.
До 30 януари зрителите ще могат да гледат над 40 премиерни игрални, документални и късометражни филми от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка.
Фестивалът Sofia Middle East & North Africa Region Film Festival ще бъде открит с палестинския филм „Между рая и земята” на режисьорката Наджуа Наджар. Главните роли са поверени на Муна Хауа и Фирас Насар, отличен с наградата за най-добър актьор на фестивала във Валенсия.
Програмата на Sofia MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка, като традиционно включва и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им. Фестивалът е основан през 2009 година и се организира от "Позор".
Пълната програма и информация за филмите ще намерите на www.menarfest.com.
https://www.facebook.com/Sofia-Middle-East-North-Africa-Region-Film-Festival-480693481954904

Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София
Националният военноисторически музей представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“.
Със сетивни, автентични видео кадри, фотоархивен материал и емблематични експонати посетителят ще се „потопи“ в периода преди и по време на бомбардировките, ще се разходи из спокойна и красива предвоенна София, ще види съкрушителния удар, който войната нанася върху облика на града, и ще съпреживее съдбата на стотиците, останали без дом. Разказите на очевидци, пресъздадени от известни български актьори, допълват картината на едни от най-драматичните дни за българската столица.
Проектът „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ е реализиран в партньорство с Българската национална филмотека, и се финансира от програма „Култура“ на Столична община.

Биенале на илюстрацията 2020
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ е домакин на Биенале на илюстрацията 2020. Събитието се реализира в галерийното пространство при Триъгълната кула на Сердика, филиал на Музея. Изложбата е достъпна за разглеждане всеки ден от 17 ноември 2020 до 17 януари 2021 г., 10:00 – 18:00 ч.
Настоящото Биенале на илюстрацията 2020 представя работите на 194 автори.
Оригинално те са разработвани за различни проекти: детски книжки, научни издания, енциклопедии, видеоигри, анимации, календари и др. Селекцията е направена от над 600 творби, изпратени за участие.
Временната експозиция се намира в галерийното пространство на Триъгълната кула на Сердика (бул. „Княгиня Мария-Луиза“ 16), филиал на Регионалния исторически музей – София. Част от изложените произведения са съпътствани и от официално публикуваните книжни тела, в които присъстват. Това е второто издание на форума, чийто организатор е уебсайта Българска илюстрация. Предвидени са награди в категориите: „Реализирана творба“, „Нереализирана творба“ и „Цялостно творчество“.
Официалното откриване, поради настоящата епидемична обстановка, е заменено от онлайн представяне на авторите, творбите и наградените.

Гостуваща украинска образователно-художествена изложба „Науката е ТЯ!“
Художествната визия на изложбата е дело на известните украински илюстратори Сергий Майдуков, Анна Сарвира, Женя Полосина, Оля Дегтярьова и Анна Иваненко, които създават стилизирани портрети на героините от проекта.
Творческите текстове към портретите са дело на победителите от националния конкурс за есета „Науката е тя!“. Отличените есета са избрани измежду 561 текстове, изпратени от ученички и студентки от цяла Украйна.
Изложбата е представена вече в десетки градове в Украйна, Белгия, Германия, Холандия и Япония. Подготвя се представянето ѝ и във Франция, Великобритания и САЩ. https://polytechnic-museum.com/muzeyna-statiya/2021-12/gostuvascha-ukrainska-obrazovatelno-khudozhestvena-izlozhba-naukata-e-tya

Изложба "Диалози в ателието" в Галерия-музей "Дечко Узунов"
Художественото ателие на един от големите български творци и интелектуалци – Дечко Узунов, не е достъпно за публика повече от десетилетие. От октомври почитателите на изкуството вече имат възможност да се докоснат до света на художника, до атмосферата, в която е творил и да почувстват вдъхновението му.
Произведенията, представящи моделите в ателието, разказват за множеството диалози, които приживе авторът води със себе си и със своите ученици.
В експозицията са представени произведения от фонда на Художествена галерия „Дечко Узунов“, колекциите на Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия „Никола Маринов“ – Търговище, Художествена галерия – Казанлък и частни колекции.

Изложба "Песента на Дървото"
В изложбата са включени и музикални инструменти, „разказващи“ личните истории на реално живели „герои“ от делника на българина.
Посетителите ще могат да видят и непоказвани до този момент блокфлейти и редки за нашата страна крумхорни от фондовете на НПТМ.

Изложба Анастас Дудулов и неговото време. 130 години от рождението на скулптора
7 декември, 2021 – 20 февруари, 2022
Откриване - 7 декември, вторник, 18.00 ч.
Куратори: Аделина Филева, д-р Любен Домозетски
През 2022 г. се навършват 130 години от рождението на Анастас Дудулов – име, известно в българското изкуствознание, но личност и творчество – непознати и непроучени.
Основавайки се на запазения архив на скулптора и със стремеж за максимална пълнота, настоящото изследване и изложба представят изкуството на Дудулов, систематизират творбите му, ситуират ги в неговото художествено развитие, възстановявайки творческия път на автора.
Изложбата, включваща над 80 произведение, се реализира в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и с участието на творби от НГ, ХГ „Станислав Доспевски“ – Пазарджик, ХГ „Димитър Добрович“ – Сливен, ХГ – Казанлък, ХГ – Русе, Национален военноисторически музей, Национален литературен музей и частни колекции. Освен скулптури на Анастас Дудулов, са представени също така работи на Иван Лазаров, Кирил Шиваров, Андрей Николов, Мина Иванов, Пандо Киселинчев, Васил Зидаров, Костадин Дивчев и др.
https://www.facebook.com/events/605613237225044/

Изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021” на Националния исторически музей
Археологически сезон 2021" в залата за временни изложби на музея.
Освен тазгодишните разкопки може да се запознаете и с проучванията, правени през годините, както и с историята на крепостта на специално създадения сайт на проекта: https://kokalyanskiurvich.com/
Проучванията на Кокалянски Урвич се реализират благодарение на финансовата помощ на Столица Култура на Столична община.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2021”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиционна и международна дейност” в Националния исторически музей ще може да бъде видяна до пролетта на 2022 г.

Имам да ти кажа толкова много неща… от Арт колекцията Телеком
Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.

СЪСТОЯНИЯ НА ИДЕОЛОГИЯТА
Двадесет и девет произведения от чуждестранния раздел на колекцията на Националната галерия представят художници от различни държави, които в една или друга степен, по един или друг начин имат отношение към идеологията на социализма през втората половина на ХХ век.
Изложбата с куратор Николай Ущавалийски има за цел да покаже официалното лице на изкуството, битуващо под общия знаменател на идеологическата доктрина, но също така да предложи съвременна перспектива към периода. Опорните точки на такава концепция са в националните особености на отделните художествени школи, както и в присъствието на тематично-сюжетни интерпретации, разкриващи по-малко известните, дори ежедневно-битийни лица на това изкуство.

„СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ПРЕДСТАВЯ ИЗЛОЖБАТА „СОФИЯ – СТОЛИЦА НА ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ“
Изложбата „София – столица на обединена България“ поставя фокус върху ролята на София като център на решенията, които правят възможна мечтата за единение на Княжество България и Източна Румелия. Експозиционният разказ откроява израстването на София като столица на единна България, осъществено благодарение на усилията на източнорумелийските дейци, дипломатическата и институционална подкрепа на Княжеството и блестящата защита на Съединението в Сръбско-българската война. Позакани са формени и доброволчески знамена, под чиито дипли българите защитават както каузата на обединението, така и София, която е непосредствената цел на сръбските войски.
Лични вещи на княз Александър I, председателя на Народното събрание Стефан Стамболов, министър-председателя Петко Каравелов, министъра на правосъдието Васил Радославов, министъра на войната капитан Константин Никифоров и други рамкират усилията на София за бърза административна и законодателна интеграция и превръщането на столицата в център на обединена България.
Специално подготвено тъч-скрийн приложение преоткрива мястото на София в събитията от преди 135 години, представяйки ролята на институции, обществени сгради и частни домове от столичната градска среда.
Изложбата ще продължи до 28 февруари 2022 г. Билети на касата на Националният военноисторически музей.
Изложбата се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – София, Дирекция на музеите – гр. Копривщица, и Фондация „Стефан Нойков“ по проект „София – столица на обединена България“, финансиран по програма „Култура“ на Столична община.
Изображение: Национален военноисторически музей


ЛЕШНИКОТРОШАЧКАТА
Времетраене: 2:00 Антракт 1
Голяма зрителна зала

„Куклен цирк“
„Куклен цирк“ - куклен спектакъл на Театър „Сириус“ за деца над 3 г.
Клоунска пародия с кукли и циркови номера. ,br> Зала „Елит“, 17:30 ч., ОКИ ДК „Красно село”.
Вход с билети
*Условия за допускане на публика при провеждане на събитие, според Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № 81/21.10.2021 г. на Директора на ОКИ ДК „Красно село“ , както следва:
1. Зелен сертификат за ваксирани или проболедували, удостоверено с валидни документи
2. PCR - отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди събитието
3. Бърз антигенен тест до 48 часа преди събитието
4. При лица под 18 години не се прилагат

Класик Арт
Солист/и
Алекси Косенко
Весела Тричкова
Състав
Класик Арт
За събитието
Творби от: Жан Франсе и Клод Дебюси
Със специалното участие на:
Алекси Косенко – флейта
Весела Тричкова – арфа